EUROLITE LED IP PST-40 QCL Spot
Eurolite 51916175
Weather-proof LED spotlight (IP65) with 40 W LED, incl. IR remote control, frost filter & ground stake
- Additional frost filter provides a wide, soft and homogeneous light
- 1 powerful LED 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix)
- Frost filter
- Color blend stepless; color change adjustable; color fade adjustable; Dimmer electronic; Dimmer speed (step response) adjustable; white balance
- Strobe effect
- 36 integrated show programs
- Direct color selection for 15 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone
- Preprogrammed in Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief
- Flicker-free
- Easy installation
- With a beam angle of 4°
- With mounting bracket
- LCD display
- Mains input and output for power linking up to 8 units
- Suitable for outdoor use IP65
- With pressure compensation membrane
- For application areas such as: Architecture; clubs/dancing school; decoration; wedding/gala/events; mobile djs / entertainer; party room; restaurants, bars and hotels; advertisement/Shop window
- Silent operation
- Application possibility: Standing; suspended; on stand
- 3 buttons on the remote control for saving your own settings
Scope of delivery
- 1 x spotlight
- 1 x power cord
- 1 x stake
- 1 x frost filter
- 1 x remote control
- 1 x battery
- 1 x screw
- 2 x washer
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 36 W |
| IP classification: | IP65 |
| Protection class: | Protection class I |
| Power connection: | Mains input via IP T-Con (M) power supply cord with safety plug included |
| Power output: | IP T-Con (F) |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 1 x 40 W 4in1 QCL RGBW (homogenous color mix) |
| Flash rate: | 0.8 - 22 Hz |
| Equipment: | Frost filter |
| DMX channels: | 3; 4; 6; 8; 11 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) IP |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) IP |
| Cooling: | Passive convection cooling |
| Control: | Stand-alone; IR remote control; DMX; master/slave function; sound to light via microphone |
| Preprogrammed in: | Light Captain; EASY SHOW 1; EASY SHOW 2; EASY SHOW 3; Colorchief |
| Projection: | Flicker-free |
| Setup: | Easy installation |
| Beam angle: | 4° |
| Beam angle (1/2 peak): | 4° Frost filter 20° |
| Beam angle (1/10 peak): | 8° |
| Color temperature: | 7400K |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | LCD display |
| Dimensions: | Length: 11 cm Width: 14.3 cm Height: 19.6 cm |
| Weight: | 2.23 kg |
| Noise classification: | Class 0 (no noise at all) |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes: | 3 x Ø11mm; 2 x Ø6mm |
| Material: | Aluminum, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction: | 3 x 1.0 mm² H07RN-F |
| Cable length: | Approx. 1.2 m |
| Stake | |
| Material: | Plastic |
| Color: | Black |
| Dimensions: | Height: 16 cm |
| Frost filter | |
| Material: | Plastic, 3 mm |
| Dimensions: | Diameter: Ø 10.3 cm |
| Remote control | |
| Battery: | 1 x button cell 3.0 V CR2032 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |
Art.nr: 25539
Beställningsvara
{$antal} {$enhet} i fjärrlager
2 392 kr
| Tillverkare | Eurolite | |
|---|---|---|
| SKU | 51916175 |











